Featured

7 książek o rozwoju duchowym i osobistym, które zmienią Twoje podejście do życia

“Główny warunek rozwoju duchowego: Pragnienie poznania, kim naprawdę jesteś”.

Adyashanti

 

Kiedy na swoich kontach w mediach społecznościowych opowiadam o mojej ścieżce rozwoju duchowego, pokazuję lektury, które czytam lub wspominam o selfcoachingu, za każdym razem otrzymuję mnóstwo pytań od moich obserwatorek. 

Jakie książki o podświadomości i rozwoju osobistym warto przeczytać?

Czy książki o samorozwoju pomogły mi zmienić moje życie? 

Czy mogę podać swoje TOP 7 pozycji, do których często wracam? 

Czym kierować się wybierając właściwą lekturę dla siebie?

Postanowiłam przygotować ten wpis, aby przybliżyć nieco moją historię z rozwojem duchowym i osobistym oraz polecić Wam 7 książek, które całkowicie zmieniły moje podejście do życia i spojrzenie na świat. 

Często w Internecie, magazynach, poradnikach dotyczących rozwoju duchowego czytamy o chwili, w której następuje tzw. „duchowe przebudzenie”. Nie pamiętam takiego momentu w swoim życiu, być może dlatego, że jestem wrażliwą duszą, która od zawsze miała otwarty umysł i nie zamykała się na nic. Studiowałam historię sztuki i archeologię na paryskiej Sorbonie, a codzienne obcowanie ze sztuką, także podczas pracy i staży, pozwoliło mi na utrzymanie otwartości umysłu i ciągłej chęci poszukiwania swojej drogi.

Jak mówi cytat, który przytoczyłam na początku tego artykułu, rozwój duchowy to pragnienie poznania, kim naprawdę jesteś. Dla każdego z nas duchowość może oznaczać coś zupełnie innego. Według mnie, nie ma sztywnej, z góry założonej definicji duchowości. Każdy z nas musi odnaleźć ją w sobie i zobaczyć, czego tak naprawdę potrzebuje. Gorąco polecam w tej kwestii kierować się tym, czym również polecam kierować się w trakcie wyboru swojego idealnego kryształu naturalnego – intuicją. 

A skoro jesteśmy już przy intuicji, nie mogę przejść obok niej obojętnie. Pamiętam, jak kiedyś jedna z moich czytelniczek zapytała mnie „Iza, ale skąd Ty wiesz, co jest Twoją intuicją, a co jest myślą, która wynika z jakiś zdarzeń w życiu?”. Pomyślałam sobie wtedy, że jest to bardzo trafne pytanie, ale jeszcze nie miałam okazji wypowiedzieć się na jego temat w felietonie. Dziś jest ten dzień!

Czym według mnie jest intuicja i dlaczego warto się nią kierować?

Kieruję się podszeptami swojej intuicji we wszystkich sferach swojego życia – w związku, w rodzicielstwie, w biznesie, w tworzeniu, w relacjach, a także w tak na pozór prozaicznych czynnościach, jak wybór lektury odpowiedniej dla mnie. Głęboko wierzę, że to przeczucie płynące prosto z serca, zawsze podpowiada mi właściwą ścieżkę. Czytałam wiele definicji intuicji, rozmawiałam także z wieloma osobami na jej temat i muszę przyznać, że każdy odczuwa i opisuje ją zupełnie inaczej. Dla jednych jest to myśl, która nagle pojawia się w ich umyśle bez konkretnego powodu, dla innych przeczucie, które nie do końca potrafią zdefiniować, a jeszcze dla kolejnych znak, który pojawia się na ich drodze zawsze wtedy, kiedy podejmują właściwą decyzję. W moim przypadku zazwyczaj jest to myśl, która pojawia się nagle, a potem nie daje o sobie zapomnieć. Dokładnie taka myśl pojawiła się, kiedy podjęłam decyzję o założeniu mojej marki Izabella Budryn Jewellery, identycznie było z naszym teledyskiem i kolekcją New Moon. We wszystkich przypadkach wiedziałam, że te pomysły są jak diamenty – choć wymagają oszlifowania, będą błyszczeć dokładnie tak, jak te wyjątkowe kamienie szlachetne. 

Zawsze powtarzam wszystkim moim klientkom i klientom, że wybierając swój własny kryształ naturalny – intuicja jest podstawą. Podpowiedzi, które otrzymacie w naszym autorskim systemie doboru kryształów są tylko wskazówkami. Najważniejsze jednak jest, aby kryształ pasował do Was. Dokładnie tak samo jest z wyborem lektury dotyczącej rozwoju duchowego – tak, jak nie każdy kamień naturalny będzie pasował do danej osoby, tak samo nie każda książka z gatunku self-developmentu przypasuje każdemu. 

Czy książki o rozwoju osobistym i duchowym pomogły mi zmienić moje życie? 

W mojej bibliotece znajduje się mnóstwo pozycji dotyczących rozwoju duchowego i osobistego – poradników, mentoringów, prozy, zbiorów felietonów etc. Skłamałabym pisząc, że wszystkie z tych książek przeczytałam od deski do deski i że każda z nich wpłynęła znacząco na moje życie. Niektóre z nich otrzymałam w prezencie i nadal po nie nie sięgnęłam, inne podpowiedziała mi intuicja, ale jeszcze nie byłam gotowa na przeczytanie ich w całości. Kiedy siadam do lektury, często kładę na stole kilka książek i przeglądam je strona po stronie, sprawdzając, czy jest w nich coś, co w danym momencie może mi pomóc się rozwijać. Czasem pozycje, które odkładałam jeszcze rok temu, bo kompletnie nie miałam ochoty ich czytać, wciągają mnie tak, że nie mogę się oderwać aż do świtu. Książki o rozwoju osobistym i duchowym pozwoliły mi odpowiedzieć sobie na wiele pytań, których sama bym sobie nie zadała, a które znacząco wpłynęły na moje życie, spojrzenie na świat, podejście do biznesu czy ludzi. Dzięki rozwojowi duchowemu przede wszystkim poznajemy siebie lepiej. Odnajdujemy drogę, którą chcemy iść, dochodzimy do wniosków, do których ciężko nam jest dojść samodzielnie. Czy samorozwój zmienił moje życie? Zdecydowanie. Czy na lepsze? ZDECYDOWANIE! Czy polecam Wam tą drogę? Cóż, tutaj odpowiem – posłuchajcie siebie, a z pewnością otrzymacie właściwą odpowiedź. 

Top 7 książek o rozwoju duchowym i osobistym, które polecam 

(kolejność losowa) 

1. 

Tytuł: Sztuka afirmacji. Uwolniona Potęga Podświadomości. 

Autor: Joseph Murphy

Jeśli jesteście już na drodze rozwoju osobistego, z pewnością spotkaliście się z kultową pozycją Josepha Murphy’ego – Potęga Podświadomości. Nie bez powodu polecam Wam jedno z kolejnych wydań tego autora, a mianowicie Sztukę afirmacji. Jak z pewnością wiecie, mojej marce przyświeca idea celebracji życia, a naszą największą inspiracją są gwiazdy. Afirmacje, które codziennie sobie powtarzam (nauczyłam się tego właśnie z tej książki), traktuję jak gwiazdy – metaforycznie zawieszam je nad sobą, z pełną świadomością, że kiedy wyciągnę po nie rękę, będę w stanie ich sięgnąć. Nie bez powodu mówi się, że nasze myśli stają się naszą rzeczywistością. Właśnie w taki sposób działa afirmacja, której nauczycie się z tej książki. 

2. 

Tytuł: Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości. 

Autor: David R. Havkins

Uwalnianie i odpuszczanie tego, co nam nie służy to moim zdaniem podstawa w rozwoju osobistym i duchowym. Tylko porzucając za sobą stare schematy, jesteśmy w stanie zrobić w naszym umyśle miejsce na coś nowego. Powtarzając cały czas te same zachowania i wpędzając się w identyczne sytuacje, będziemy zawsze otrzymywać dokładnie takie same rezultaty. Dzięki książce Davida R. Havkinsa nauczyłam się, jak w skuteczny sposób odpuszczać i zostawiać za sobą wszystko to, co mnie ogranicza. Jeśli śledzicie na bieżąco mojego bloga lub słuchaliście podcastu Martyny Kondratowicz, w którym miałam ogromną przyjemność gościć, wiecie, że gdybym nie nauczyła się skutecznie zostawiać za sobą przeszłości – nie byłabym tutaj, gdzie jestem teraz. Technika uwalniania bardzo pomogła mi zwłaszcza w trudnych okresach mojego życia. Jeśli czytając to, znajdujesz się w takim momencie – koniecznie sięgnij po tą lekturę. 

3. 

Tytuł: Jak uwolnić swój nadprzyrodzony potencjał. Jak zwykli ludzie mogą robić niezwykłe rzeczy. 

Autor: Joe Dispenza

Wierzycie w to, że każdy z nas jest w stanie robić niezwykłe rzeczy i każdy z nas posiada ogromne potencjały talentu w sobie? Jeśli nie, ten tytuł to totalny must-have w Waszej bibliotece. Dyrektor jednej z paryskich galerii, w której pracowałam w trakcie studiów, zawsze powtarzał mi, że jeśli ma się dobry pomysł, swoją niszę i pracuje od rana do wieczora nad realizacją swojego marzenia – nie ma opcji, żeby się nie udało. Dzięki książce Joego Dispenzy nauczycie się, w jaki sposób pracować ze swoją podświadomością, aby odkryć swoje największe potencjały i nastawić swój umysł na sukces. Jeśli chcecie uwierzyć w cuda i potrzebujecie poczytać o naukowych dowodach na ich istnienie – znajdziecie je w tej książce. 

4. 

Tytuł: Potęga teraźniejszości

Autor: Eckhart Tolle

Przyznam się Wam szczerze – pracuję dużo, często od świtu do nocy i kocham to, co robię. Celebruję każdą chwilę swojego życia, doceniam każdy moment z bliskimi, dbam o swoich przyjaciół i korzystam z każdej sekundy w otoczeniu natury. Nie zawsze jednak tak było. Nie raz zapętlałam się w pracy, biegnąc przed siebie do utraty tchu i zapominając o… sobie. Potęga teraźniejszości to pozycja, która nauczy Was być tu i teraz. Nie zatrzymywać się w przeszłości i nie wybiegać za mocno w przyszłość. Pokaże Wam, jak żyć w zgodzie ze sobą, dążąc do harmonii, spokoju i szczęścia. Nauczy Was koncentracji na tym, co ważne, odrzucając schematy myślowe, które niepotrzebnie zabierają Wam energię. Co ciekawe, autor tej książki studiował psychologię, filozofię i literaturę, a publikacje jego autorstwa nie opierają się tylko na jednym nurcie filozoficznym, duchowym czy religijnym. Jeśli szukacie szerszego spojrzenia na rozwój duchowy – to zdecydowanie pozycja dla Was. 

5. 

Tytuł: Magia szacunku do siebie

Autor: Osho

Od dziecka nasz charakter i osobowość (nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy) są kształtowane przez osoby, które pojawiają się na naszej ścieżce, sytuacje, jakich doświadczamy i otoczenie, w jakim się znajdujemy. Kiedy w pewnym momencie swojego życia stanęło przede mną pytanie „Czy jestem w stu procentach sobą?”, książka Magia szacunku do siebie pomogła mi znaleźć odpowiedź. Często nie zauważamy momentu, w którym nasze ego zaczyna przejmować nad nami kontrolę. Odnalezienie siebie w sobie pomaga nam dostrzec wszystkie, nawet najgłębiej skrywane potencjały i zrozumieć, kim naprawdę jesteśmy i co jest naszym największym życiowym celem. Polecam jednak czytać tą książkę tylko z otwartym umysłem i chęcią zrozumienia jej prawdziwej istoty. 

6. 

Tytuł: Żydowska mądrość w biznesie

Autorzy: Levi Brackman, Sam Jaffe

Od pokoleń wielu ludzi zastanawia się nad tym, dlaczego tak wielu Żydów osiągało i osiąga ogromne sukcesy w biznesie i interesach. Książka Żydowska mądrość w biznesie dała mi wiele istotnych lekcji, lecz najważniejszą z nich jest to, aby potrafić brać odpowiedzialność za popełniane przez siebie błędy. Nie bez przyczyny mówi się, że nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. Kiedy nauczymy się nie obwiniać i nie karać siebie za swoje porażki, a potraktujemy je jako szansę do rozwoju, nasz biznes będzie prosperował lepiej, niż kiedykolwiek. To samo tyczy się życia prywatnego. Jak już wspominałam wcześniej, według mnie najgorszym, co można zrobić, to trwać w stałych schematach, nie próbować niczego nowego, bać się wychodzić ze swojej strefy komfortu i nie uczyć się na swoich błędach. Jeśli potrzebujecie motywacji do autorefleksji, czujecie, że często zrzucacie winę na wszystkich dookoła lub nie wyciągacie wystarczająco dobrych wniosków z ponoszonych przez siebie (większych lub mniejszych) porażek – koniecznie zajrzyjcie do tej książki. 

7. 

Tytuł: Obudź w sobie olbrzyma

Autor: Anthony Robbins

Tony Robbins to jeden z najbardziej znanych amerykańskich mówców motywacyjnych, który przez lata swojej działalności wpłynął na zmiany życiowe milionów ludzi na całym świecie. Przekazywane przez niego historie i sposób, w jaki prowadzi warsztaty (dokument na ten temat możecie obejrzeć na Netflixie) sprawiają, że ludzie tłumnie lgną na jego zajęcia oraz chętnie czytają jego publikacje. Ja chciałabym polecić Wam książkę, którą czytałam już wiele lat temu, a do dziś jest ona jednym z największych bestsellerów tego autora. Obudź w sobie olbrzyma to lektura, która pozwoli Wam odnaleźć w sobie siłę i wpływać na swoją psychikę tak, aby być w stanie osiągać wszystkie cele, które sobie zapragniecie – zarówno te duże, jak i te małe. Anthony Robins przekonuje, że każdy z nas jest w stanie w pełni kontrolować swoje życie i realnie wpływać na to, co się w nim dzieje. Często wracam do tej lektury, zwłaszcza w momentach, kiedy staję na rozdrożu ważnych decyzji i Wam również gorąco polecam sięgnięcie po tą pozycję.  

Tak, jak już wspominałam wyżej, rozwój duchowy i osobisty dla każdego z nas oznacza co innego. Jeśli odnajdziecie w moich propozycjach lekturę, która Was zainteresuje – korzystajcie. 

A może to Wy polecicie mi w komentarzach książki, które powinnam przeczytać? 

Z chęcią zajrzę do Waszych rekomendacji. 

Z mocą pozytywnych wibracji, 

Izabella Budryn

2 thoughts on “7 książek o rozwoju duchowym i osobistym, które zmienią Twoje podejście do życia

  1. 1. Charles Duhigg – ‘Siła Nawyku’
    2. ‘Nie zaczęło się od ciebie Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces’ – Mark Wolynn
    3. ‘Dowod’ – Eben Alexander
    4. ‘Wedrowka Dusz’ – dr. Michael Newton

Leave a Reply